Asparagus

Sun 07. Apr 2013 11:46:11

Video na pobavenie - všetky texty na W374 (RS07) sa menili na heslo asparagus _:p
wiki

Vysvetlienie od Mod Ash:
Spoiler:
Code:
Apparently our engine team uses vegetables as the fall-back text when something goes wrong.

Occasionally, when we're compiling scripts, and we're using a pointer incorrectly, the compiler will give errors like this:
<i>Error - unsafe use of active_player</i>
<i>Warning - method now corrupts active_player. Repeat compilation to see if it is safe.</i>

Just occasionally, we see one like this:
<i>Warning - method now corrupts eep! eep! cabbage. Repeat compilation to see if it is safe.</i>

It means that the compiler needs to check our use of a certain pointer, but it doesn't know the name of the pointer, so it falls back on "eep! eep! cabbage".

Andrew Gower liked cabbages. Not eating them, necessarily, but he liked them in principle.

Stručný preklad: Pri vytváraní skriptov J-modovia používajú používajú ako varovná správy názvy zeleniny, namiesto hlásenia errorov :p

Odporúčanie na záver: Ak nemáte radi zeleninu, radšej sa vyhýbajte zabugovaným serverom :D

Re: Asparagus

Sun 07. Apr 2013 11:52:45

:DD

Re: Asparagus

Mon 08. Apr 2013 17:46:26

Lol, nice :D To by si mal vidieť môj Friend List na w336. Myslím, že na inom worlde s tým problém nemám, ale nie som si istý. Síce tam nemám názvy zelenín, ale asi polovicu fl mi ukazuje s menami "ŸŸ"