Mikrotranzakcie a spina na zaciatku roka *2015*

Sat 03. Jan 2015 18:48:07

Image

Zdravim,

chcem vam porozpravat nieco o tom co sa stalo 1.1.2015 v RS. Ake nepekne veci sa zacali diat. A celkom ma zacina hryzt svedomie ako som nadaval na jagex. Vopred chcem upozornit ze toto je trochu silna kava. Budem spominat vlastnikov jagexu, co prinasaju do hry a cele zle okolo toho.

Zacnem od zaciatku. 1.1.2015 jagex pridal takmer do kazdeho mesta Solomona, ktory spamoval text o zlavach. K nemu sa pridali aj Herald (to su npc ktore stoja pri lodestone a v mestach. NPC, ktori drzia zvon a oznamuju ake su eventy). Jednoducho povedane vsade kde ste prisli na vas vyskocilo ze su akcie.
Solomon bol aj v Elf city, priamo v strede mesta. Na mieste na ktorom nemal byt, lebo tak si to hraci ziadali v Augustovom "feedbacku" k dokumentom k elf city. Toto spamovanie stacilo k tomu aby sa hraci spojili a zacali proti tomu bojovat.

Na RS fore a hlavne na Reddite zacala vojna proti Solomonu a Microtranzakciam. Hraci si zacali utahovat ze chcu solomon peta, chcu ho mat v kazdej dedine, pri kazdom bossovi atd. Dokonca admin Runescape sekcii na reddite ho dal na pozadie ako bojkot. V hre to vyzeralo napr tak ze na W48 na solomona postavili Cannon aby ho nebolo vidiet a na reddite bol obrazok ako su okolo neho Grave alebo hraci ktory tancuju.

Pred vecerom Mod Pips (viceprezident RS) napisal na twitter ze daju "hotfix" a text nebude tak spamovat. Toto vsak hracom nestacilo a v priebehu hodiny ho uplne vymazali z Elf City. O den neskor aj zo vsetkych miest. - Hraci vyhrali ale nie celu vojnu.

Teraz vsak ktomu podstatnemu. Typek pod menom "NewYearRevolution" na reddit spisal podrobne info kto ma podpalcom jagex a preco sa musia microtranzakcie skoncit. Spomenul tam par mien Investorov ktory su clenami "Insight Venture Partners" - IVP. Clenov je spolu 57 a 2 znich maju nastarosti aj jagex. Kedze to su investori tak maju len jednu ulohu, vytvarat zisk. Ta odvratena strana tychto ludi je ze uz potopili jednu firmu ktora vytvara pretekarske hry ako F1. V komentaroch sa objavuju aj odkazy na weby v ktorych sa nadava priamo na tych ludi, ze su to priam svine. Ono od investorov a financnikov sa nic ine cakat nedalo ze?

Odkaz na clanok ktory pisal NewYearRevolution - http://www.reddit.com/r/runescape/comme ... _stop_now/

- Reakcia Marka Gerharda (Mod MMG)
Spoiler:
Hi Everyone, This thread has just been brought to my attention via twitter. I'm not going to comment on the content of the OP's post as I haven't been part of any business decision making for a number of months now and I'm no longer involved in Jagex and anyway shape or form. I also don't believe it is good for ex-leaders to critique matters in their former company no matter how painful it might be since every new leadership team deserves a fair chance to execute their own strategy and demonstrate their capability.

I must however correct some factual inaccuracies in the post above, I actually tendered my resignation to the Board on the 12th December 2013. I had a 1 year contractual notice period which I fully planned to serve to the best of my ability through to the 12th December 2014. I'm not going to comment on the reasons for my resignation as that’s a private matter between the Board and me.

I reduced my active leadership in RuneScape in early 2014 as I shifted my focus to Transformers, in fact the final two RuneScape updates that I was instrumental in launching was ‘Bonds’ and ‘Power to the Players’ which were both a long time ago. I did indeed plan to work through to the end of the year in order to guarantee Transformers was successfully launched in December and I'm deeply disappointed that I never got the chance to finish that mission.

Lastly, I don't think it’s right nor fair to single out Alex Crisses (who is genuinely one of THE nicest people I known!!) or any other particular board member for that matter. It is true that IVP hold the majority of the shares but they only constitute 1/3 of the Board so again it’s not right to blame them for unpopular decisions either.

A far as the question about my plans for the future, I intend to set up my own independent game development and publishing studio in Cambridge shortly.

I truly wish both the community and RS team all the very best for 2015.

Take care and God bless,

Cheers, @Mark__Gerhard

S kamosom v clane sme o tom kecali na a on zacal patrat vlasnika Jagexu. Ja som par rokov zil v tom ze podiel kupil Google ale nebolo to tak. V officialnej Aglickej databaze firiem nasiel ze Jagex vlastnia sukromne sektory a firma ktora som vyssie spomenul. IVP mala kedysi kupene len 35% jagexu a v Januari 2012 kupila dalsich 20%. Tym uz vlastnila viac ako polovicu celeho jagexu a uz mohli zacat hovorit kam sa cast hry bude uberat. O mesiac nato uz bol update so Square of fortune (Sof).

Toto ma prave serie ze ja casto nadavam na jagex. Co robia s hrou, ze vsetko ide do micro atd. Pritom jagex stym nemoze urobit nic lebo vlastnikom je investor. Hlavne ked ma viac ako polovicu.
Na to ten hrac na reddite aj poukazoval ze ked takyto ludia stoja nad jagexom tak nic pekne uz nebude. Hovoril som si ze preco Modovia v jagexe to robia tak? Ze im to vobec neprezaka ako to vyzera. Ale teraz mozno chapem ze co oni stym mozu spravit? Vobec nic.

K tym investorom este posledne cisla, ktore sa daju najst v registroch
- Tato firma ma len 57 clenov (investorov, financnikov), ktory maju kupene podieli v 112 firmach (jedna znich je aj jagex)
- Celkova hodnota podielu je 7,6b $ (cize neakych 6,3mld €). Robia si svoju robotu tak ako maju. Smutje vsak je ze im moze byt jedno co na to konecn zakaznik (teda my). Aj ked to hru znicilo treba firmu vydojit.

Bohuzial po tom novorocnom update sa potvrdilo ze RS uz nebude cestu spat a micro budu pribudat castejsie a drastickejsie. Je na hracoch ako dlho budu hrat ale skor ci neskor ich bude stale menej.

PS: Viem ze take veci nas nemaju moc zaujimat, lebo kto chce tak hrat bude. A ked hrame napr pre xp tak toto su detaily. Ja som to vsak chcel spomenut aby sa trochu otvoril obraz o tom ako to funguje. Aby sme sa necudovali ked jedneho dna si hraci budu kupovat lepsi armor ako sa da ziskat. Lebo totalne pay2win je konecne a posledne riesenie ako hru znicit na dobro.

Re: Mikrotranzakcie a spina na zaciatku roka *2015*

Sat 03. Jan 2015 19:00:29

Este chcem k tomu povedal co si o tom myslim.
Velmi ma potesilo ako sa hraci spojili a dokonca este dnes sa daju nas reakcie na celu IVP a vysmech TH a solomona. Necakal som ze ludia ktory akcetpuju kazdy update sa postavia proti micro.

Je mi jasne ze firma ktora vyraba hry potrebuje sponzorov a investorov. Toto mi vsak pride hlupe ked investor vlastny viac ako polovicu. A vobec kto tych 20% predal? A aky bol vobec dovod to predavat?... To sa samozrejme nedozvieme.

Mikrotranzakcie som im tolerov hlavne ked mod MMG napisal v Marci (?) 2014 spravu o tom ze ich nemozu odstranit. Ze vdaka tomu mame stale updates, kvalitne servery a hlavne ze vdaka tomu nieje drahsie memberstvo. Co sa vsak oznamilo na zaciatku decembra? Memberstvo pojde hore. Tak preco k*rva mame mikrotranzakcie vhre?!
Keby jagex nevyrabal hry na ktore im kazdy serie (Ace of Spades a Transformer - mmo ktore bude v lete zrusene), tak by mozno aj neake peniaze mali.

Poviem vam pravdu. Veril som tomu ze toto sa zmeni. Ze Micro v hre nebudu a ked ano tak len ako kozmeticke veci. Bohuzial po tom novom roku uz tomu neverim... A ked sa pytate preco este RS hram tak vam v marci poviem preco :D
Last edited by Mokuin on Sat 03. Jan 2015 19:13:08, edited 1 time in total.

Sat 03. Jan 2015 19:04:40

Díky za zajímavou info.

Momentálně moc nehrávám, takže by ma to moc zajímat nemělo, ale opak je pravdou, je fajn vidět, jak funguje, popřípadně jak bude fungovat hra(firma, která ji vlastní), kterou už nějaký pátek hrajem.

Sat 03. Jan 2015 19:17:26

Díky za topik.

Něco jsem o tom slyšel na redditě, ale že je to až takový jsem neveděl. 1.1 jsem toho moc nenahrál, tak jsem si toho ani nevšimal :)

Sat 03. Jan 2015 19:33:12

Skvelý topik, vďaka Mokuin. Som zvedavý na diskusiu, ktorá k tomu vznikne.

Môj osobný názor v skratke je asi nasledovný:
Jagex je privátne vlastnená firma a ako každý biznis je aj tu cieľom čo najväčší zisk a rast. Zároveň nepochybujem, že 90% zamestnancov Jagexu Runescape miluje a chcú pre hru len to najlepšie. Avšak je to biznis a pokiaľ Jagex nebude zarábať nebude môcť ani existovať Runescape. Ako človek pracujúci vo veľkej korporácii mám na toto možno odlišný pohľad ako niekto iný, ale príde mi to absolútne v poriadku.

Nemyslím si, že by zrovna táto promotion Solomona prišla ako rozhodnutie IVP. Jedná sa skôr o dlhodobú stratégiu na celý rok, ktorá sa snaží o navýšenie sales a konverzií. Na čo tu však treba upozorniť je fakt, že Solomon bol odstránený. Vidíme, že vedenie Runescape má dostatok moci na prijímanie rozhodnutí v záujme hráčov natoľko aby mohli odstrániť niečo čo nám vadí aj napriek tomu, že to bolo určené na zvýšenie ziskov. A to je veľmi dôležitý fakt.

Zastavme sa ale však na moment aj pri tom, čo sa vlastne teraz v Jagexe deje.
Po veľmi neúspešnom a drahom projekte Transformers Universe potrebuje Jagex ustáliť pôdu pod svojimi nohami a získať dostatok financií na súčasne rozbehnuté projekty. Na jednej strane tu máme kartovú hru z Runescape svetu = Runescape Chronicle, mnohými porovnávanú k Heartsone. Osobne sa obávam, že Chronicle neuspeje a nebude ani len finančne návratná hra ale uvidíme, je to v rukách Jagexu. Na druhej strane tu máme akčný rework Ace of Spades - Block'n'Load. Osobna ma tento titul zaujal a hra mi príde usudzujúc poďla gameplay videí veľmi zábavná a zaujímavá. Čo mi tu však teraz chýba je silnejšie promo. Hra je v closed Beta fáze a nezdá sa mi že by okolo nej bol akýkoľvek Hype, práve naopak. Toto je len môj laický pohľad a čo sa stane uvidíme.

Jagex rozumie, že nemôže všetko staviť len na 1 kartu, ktorou je Runescape pretože hra tu nebude na veky vekov. A pokiaľ nebudú schopní produkovať ďalšie ziskové hry bude to znamenať, že Jagex skôr či neskôr zanikne.

Osobne si myslím, že by sa mal Jagex teraz sústrediť na 2 veci. Monetizáciu Runescape - tu si však dať obrovský pozor aby zmeny zavedené do hry neboli natoľko intrusívne ako spamujúci Solomon na mieste, kde hráči trávia hodiny a hodiny herného času ako napr. Priffdinas. To bol skutočne prešlap. Kozmetické outfity a rôzne hlúposti sú v mojich očiach absolútne v poriadku. Otáznik skôr vysí nad modelom pay2win, ktorý sa čoraz častejšie začína ozývať a tu môže byť problém. Treba tu hľadať balanc, v ktorom bohužial Jagex nie je až taký dobrý.
Druhou kartou je skutočne vývoj ďalších hier, no tu by mal asi Jagex zainvestovať do ľudí a nájsť si schopný tým s víziou. Prečo všetky hry od Blizzards sú úspech zatiaľčo Jagexu zlyháva jedna hra za druhou? To treba zmeniť.

Sat 03. Jan 2015 19:44:50

Image

Sun 04. Jan 2015 0:07:12

Super topik.

Môj názor bude trošku rozdvojený.

Na jednej strane tu je objektívny pohľad na vec. Keďže sa ma to nejako "extra" netýka, nedávam do toho peniaze ako kedysi, nemám problém s momentálnymi microtransakciami. Nech sú.
-solomon ? aury sú aj tak za LP only, kozmetické veci sú mi ukradnuté, ak niečo chcem -->bonds
-TreasureHunter ? v živote som si nekúpil key, ako za bond tak za €
-tie mobilné reklamy a somariny ? pokiaľ viem tak to schovali, ak nezrušili takže je mi to ukradnuté.

Ono, nech si dávajú do hry takéto veci. Ak sú ľudia čo si to môžu dovoliť nech. Aj oni musia z niečoho žiť.
To, že hru vlastní z väčšiny investor je smutné, ale určite nie čisté. Žiaden majteľ neodpredá väčšinový podiel investorovy. (dobrovoľne)
Možno sa niečo stalo, možno boli v mínuse, to môžme iba hádať.

A keď sme pri tom investorovy. Takých je na svete veľa, vedia čo robia, prečo to robia. Ako si napísal moku, treba firmu vydojiť. Veď jagex tu je už pár rokov, málo firiem s takýmto predmetom podnikania vydrží. Ako písal maťo, nemôžu staviť všetko na jednu kartu, no teraz už im horí, keďže takto mali rozmýšľať pred rokmi.
Keby kúpili engine, prestali hru robiť v jave, tak by to bolo úplne iné. Prilákalo by to nových hráčov, starí by h8tili,

Nikdy sa nezavďačíš, bohužiaľ.

Potom sa tu písalo o tom, že zamestnanci určite nemilujú hru tak ako my ( hráči ). Je to pravda. Povedzte mi, napr ty maťo, máš rád firmu v ktorej pracuješ natoľko, aby si obetoval svoj plat pre lepšie dobro zákazníkom ?
Pochybujem. Ani ja by som to neurobil.

Ľudia sú v prvom rade (a čím ďalej tým viac) sebeckí a ináč to nebude.
Ostáva nám sa s tým zmieriť alebo prestať hrať, nejaké revolúcie a také srandy nám moc nepomôžu. Investičné firmy majú veľa skúseností a ľudí ktorí študujú/vali spôsoby ako dosiahnúť svoje aj iným spôsobom. Power to Players bol super nápad. Škoda, že sa realizoval ako záplata na ústa hráčom.

A subjektívny názor ?

Mám hru rád, hrám ju roky. Aj updaty sa mi páčia, no keďže nehrám pre grafiku, náramnú obtiažnosť, dnes už moc nehrám ani pre komunitu (keďže je tú pár klanov a ešte ani tie nespolupracujú tak ako si predstavujem) je mi ukradnuté či tu spammuje nejaký herald alebo nie. Aj keď to sem tam vadí, idem do kura dungu a robím slayer or whatever.

Možno som niečo zabudol no, nech to ostane zabudnuté ( alebo editnem :D)

Toť vše odomňa.

Btw: čakal som, že za jagexom bude niečo také. Prečo iné by za 5-6 ( alebo koľko) rokov nepodnikli žiadne razantné updaty a odkedy dali do hry sof (približne tá doba) je tu update každý mesiac ? :D

Sun 04. Jan 2015 0:34:43

Mato a Kanon +1. Paci sa mi vas nazor a pekne ste to vysvetlili :).
A ten power to the players ako zaplata na usta +10! :D Toto si uplne vystihol ako to vskutocnosti je. Hlavne sa to ukazalo hned na jar ked niekolko hlasovania o halloween evente boli nanic lebo z toho prisiel Araxxor. Uplne odpalkovane polls a tie posledne boli len o feedbecku k updatom..

A mato toto som nemyslel tak ze ten solomon bol napad IVP. To som ich spominal ze vdaka tomu updatu sa zacal hladat problem a hracom sa otvorili oci.

Mon 05. Jan 2015 17:40:06

Tue 06. Jan 2015 1:26:49

Presne o tomto som pisal. Nevysiel plan A ? Tu je plan B. Drastickejsi, razantnejsi, viditelnejsie zavadzatelny . Toto prosim pekne je jeden z krokov na zastrasenie - ak budete pindat -stane sa nieco horsie. Chlapci, tato hra speje do <->.

Not cool

Mon 12. Jan 2015 9:39:25

Ako ja chápem, že im treba investora, ale prečo mu predali taký veľký podiel? ... :D Ako tu už bolo povedané, keby nerobili stratové hry, tak by na tom boli lepšie. To zvýšenie ceny membera ma vôbec neteší :/